WHATSAPP ile BİLGİ AL
0 (232) 375 44 42      /       0 (506) 027 89 50     /       Her gün : 10.00 - 20.00

London College of Music

İzmir Bornova Melisa Karan Sanat Merkezi
London College of Music

London College of Music


COVİD-19 Tedbirleri Kapsamında Yaz Dönemi LCM Sınavları :

Lcm yaz dönemi sınavları için başvurular 15 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmış olup yüz yüze yapılacak olan sınavın tarihi henüz netleşmemiştir. London College of Music yetkilileri, sınava girecek olan öğrencilerin “kayıt gönderme” ya da “yüz yüze” sınav seçeneklerinden birini seçmekte özgür olduğunu ve yüz yüze sınavı tercih eden öğrencilerin sınavlarının yetkililerin ülkemize güvenli bir şekilde gelebildikleri tarihte yapılabileceğini ilettiler. 
Sınavlar iptal edilmediği için ödeme iadesi gibi bir durum söz konusu değildir.


Kayıt sistemi ile sınava girmek isteyen öğrenciler için yönergeler aşağıdaki gibidir:
* Eşlikli eserlerde eşlik, bir piyano / klavyede canlı olarak yapılabilir veya önceden kaydedilerek öğrenciye iletilir, öğrenci üzerine çalar.
 *Adaylar çaldıkları parçaların detaylarını (eser, dönem ve besteci hakkında kısa bilgi) her parçadan önce sözlü olarak ezbere sunmalıdır. (İngilizce)
* Her bir parça çalınmadan önce belirtilen parçanın başlığı ile kesintisiz olarak kaydedilmelidir.
* Tüm Teknik Çalışmalar, her sunum çalınmadan önce sözlü olarak tanımlanacak şekilde tek bir kayıtta kesintisiz olarak kaydedilmelidir. Örneğin, “Do Majör Gam”, “Armonik La Minör ”gibi. Lütfen her gamı ve arpeji ayrı bir video dosyası olarak göndermeyin.
* Performanslar, sanatçı ve enstrümanlarını açıkça gösterecek şekilde yerleştirilmesi gereken statik bir kamera kullanılarak kaydedilmelidir.
* Ses sinyalinin net olduğundan, bozulmadığından veya kırpılmadığından ve video görüntüsünün net olduğundan emin olmak için her zaman önce kısa bir test kaydı yapın.
* Kayıt cihazının mikrofonu, ton kalitesi ve dinamik aralık da dahil olmak üzere performansın tüm yönlerinin değerlendirilmesine izin verecek kalitede olmalı ve eşlikçi ile aday arasında iyi bir ses dengesi sağlayacak şekilde konumlandırılmalıdır.
* Tipik olarak burada bir akıllı telefon veya tablet, ses ve video kayıt kalitesi açısından mükemmel derecede yeterli olacaktır. Yeterli kalite sağlayacağından video kamera
çözünürlüğünüzü 720p olarak ayarlamanızı öneririz. Bundan daha düşük bir çözünürlük (örneğin 480p) yeterli netliğe sahip olmayabilirken, daha yüksek bir çözünürlük (1080p veya 4K) gereksiz yere büyük bir dosya boyutuna neden olabilir.
* Dosya avi, flv, wmv, mov veya mp4 biçiminde olmalı ve 150 MB'ı geçmemelidir. Dosya, adayın adı ve parçanın veya bileşenin adı ile açıkça etiketlenmelidir. Örneğin:
“C Major Jane Smith Andante”
“Jane Smith Teknik Çalışması”
* Sorular her parça sonrasında yanıtlanmalıdır. https://lcme.uwl.ac.uk/exams/digital-exams/recorded-exams?fbclid=IwAR0UH2k-an30xxLJWLexuZD_9BhR9g0GmT-1Dp9-lKhvcQau0DWdQVe8wBk linkinden branş ve seviyeye uygun soruların bulunup İngilizce olarak yanıtlanması gerekmektedir.
* Videolardaki tüm bilgilendirmeler İngilizce olarak yapılmalıdır.
Kayıtlar melisa@mksm.com.tr adresine wetransfer yoluyla gönderilecek ve öğrencilerinizin sistem kayıtları tarafımızdan yapılacaktır. Ancak öğrencinizin videosunun yukarıda anlatılan kriterlere uygun olup olmadığı sınav merkezinin değil, öğretmeninin sorumluluğundadır. Kayıt yükleme esnasında ayrıca kontrol edilme fırsatı olmayacaktır. Bu nedenle lütfen kriterleri iyi okuyunuz. Kayıt gönderme tarihi netleştiğinde sizlere ayrıca bilgi verilecektir.
 

 

London College of Music (LCM) Sistemi

LONDON COLLEGE OF MUSIC, yüzyılı aşkın bir süredir İngiltere'de ve aralarında ABD ve Kanada'nın da bulunduğu birçok ülkede Müzik Tiyatro ve İletişim dallarında sınavlar düzenlemektedir. İzmir sınavları ise Mayıs Ayı'nın son haftası ve Haziran Ayı'nın ilk haftası arası bir tarihte, okullarımızda yapılmaktadır. Diploma almaya hak kazanan öğrenciler, tüm dünyada "Müzik Eğitimcisi" olarak kabul edilmektedir.

Bu sisteme göre, her yıl belirlenen tarihlerde İngiltere’den gelecek olan London College of Music (LCM) yetkililerinin yapacağı sınavlara katılacak olan öğrenciler, belirlenen 5 seviyeyi tamamladıklarında okul öncesi öğretmenlik ve sekiz seviye sınavını tamamladıklarında tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanmaktadırlar. Ayrıca sekizinci seviyeyi tamamladıktan sonra öğrenci isterse LCM’in Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans programlarının sınavlarına girerek bu diplomaları da alabilmektedir. Bu seviyelerin dışında alınan seviyelerde de belgenin uluslar arası nitelik taşıması yurt içinde ve dışında öğrencilere bir çok burs kapısı açmakla kalmayıp bu eğitim sistemini belirleyen kurum ve kişiler tarafından eğitim aldıklarında uluslar arası standartlarda bir eğitim almış olmaktadırlar. Öğrenciler eğitimlerine dünyanın bir çok yerindeki sınav merkezlerinde kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

London Collage of Music sınavlarına, her türlü müzik okulu ve konservatuar öğrencileri ile özel öğretmenlerden ders alan herkes katılabilir.

Üniversite düzeyinde Ön Lisans - Lisans - Yüksek Lisans diploma sınavları vardır.

Sınav merkezi olarak anlaşmalı olduğumuz tüm kurum ve kişilere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekte ve müfredat paylaşımı yapmaktayız.

LCM Sertifika ve Diploma Programının Özellikleri

LCM Sertifika ve Diploma Programı İngiltere Eğitim ve İstihdam Bakanlığı (DFEE) uluslararası kurullar tarafından gerekli görülen standartlara uygun “Qualifications and Curriculum Authority ” (nitelikler ve müfredatlar kurumu) tarafından ve “The National Qualifications Framework“ (ulusal yeterlilikler çerçevesi) standartları doğrultusunda, ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. LCM, uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon kurumu Ofqual tarafından akredite edilmiştir. Lise, Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans diplomaları uluslararası denklik yönetmeliklerine göre kabul görmektedir. Sınav komisyonu üyeleri her yıl dünyanın 250 merkezinde bu sınavları yaparlar. LCM eğitim metotları özel olarak hazırlanmış müfredatlara dayanır. Eğitimler ve sınavlar, enstrümanlara göre ayrı ayrı hazırlanmış kitaplarla yapılır.

LCM Sertifika Programı sekiz seviyeli bir sınav sistemidir. Öğrenci seviyesine göre ve öğretmenlerinin yönlendirmesiyle istenilen seviyeden eğitim alıp sınava girebilir. Seviye sınavlarında her yıl düzenli ilerleme şartı aranmamaktadır. Öğrenci gelişim durumuna göre istediği seviyeye atlama hakkına sahiptir.

GRADE AÇIKLAMALARI

Pre prepatory, Step 1, Step 2 (Ön Hazırlık)

Grade1, Grade 2, Grade 3 (Alt Düzey)

Grade 4, Grade 5 (Orta Düzey)

Grade 6, Grade 7, Grade 8 (Üst Düzey) Bazı sınav bölümlerinin seviyelerini geçmek için 5. teori sınavını vermek gerekir.
( 5. teori sınavı 8.grade derecesinden mezun olmak için zorunludur.)

SINAV BÖLÜMLERİMİZ

Aşağıda bizim eğitim verdiğimiz sınav bölümleri yer almaktadır. Bizde eğitimi olmayan ancak Lcm sisteminde bulunan tüm müzik branşlarından kurumumuzda sınava girilebilmektedir.

PİYANO

KLASİK GİTAR

BAS GİTAR / ELEKTRO GİTAR

YAYLI ÇALGILAR / KEMAN - VİYOLONSEL

TAHTA ÜFLEMELİ ÇALGILAR / FLÜT -

VURMALI SAZLAR / BATERİ

ŞAN

ARP

MÜZİK TEORİSİ

KOMPOZİSYON

DİPLOMA

Açıklamalar :

ALCM - Associate / Önlisans

LLCM - licentiate / Lisans

FLCM - Fellowship / Yüksek Lisans

Sınavların Özellikleri

Sınavlar yılda bir kez İngiltere’den gelen sınav komisyonu tarafından Melisa Karan Sanat Merkezi’nde yapılır. (Mayıs ya da Haziran Ayı’nda) LCM’nin diğer sınav sistemlerinden temel farkı, bir üniversite bünyesinde yürütülen tek program olmasıdır. LCM, İngiltere’nin prestijli ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden West London Üniversitesi’ne bağlıdır.

Kimler Katılabilir?

LCM sınavları için öğrencilerde her hangi bir ön koşul aranmamaktadır. İsteyen herkes LCM sınavlarına başvurabilir ve katılabilir. Eğitim başlangıç yaşı 3 olarak kabul edilmektedir.

Öğrenci, her yıl LCM tarafından belirlenen ücretlere göre sınava gireceği seviyenin kitap ve sınav bedellerini belirlenen banka hesabına yatırmak zorundadır. Öğrencilerden kitap ücreti ve sınav harcı dışında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

London College of Music Sınav İçeriği

Öğrenci, branşına ve seviyesine göre belirlenmiş repertuvarlardan kendi seçtiği eserlerin yanı sıra zorunlu parçaları seslendirir.

Piyano eşlik ihtiyacı veya zorunluluğu olan enstrüman sınavlarında eşlikçiyi bulmak ve birlikte prova saatlerini belirlemek öğrencinin sorumluluğundadır. Eşlikçisi olmayan öğrenciler ücret karşılığında Melisa Karan Sanat Merkezi’nden bu hizmeti alabilirler. Ancak bu talebin sınavdan 6 ay öncesinde tarafımıza iletilmiş olması gerekmektedir.

Preparatory, Step 1 ve Step 2 seviyelerinde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra müzikal bilgi sorularından sorumlu olacaktır.

Grade 1 ve daha üstü seviyelerde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra girdiği seviyenin zorluk derecesine göre teknik çalışmalar, müzikal bilgi, müzikal işitme ve deşifre (ilk bakışta çalma) sınavına tabi tutulur.

Puanlama yüzdesi aşağıdaki gibidir:

Teknik Çalışma: %15 / Performans: %60 / Müzikal Bilgi: %7 / Deşifre: %10 / Müzikal İşitme: %8

Seviyelere göre ortalama uygulama sınav süreleri şöyledir;

Preparatory, Step 1, Step 2 – 10 dk.

Grade 1, Grade 2, Grade 3 – 15 dk.

Grade 4, Grade 5 – 20 dk.

Grade 6, Grade 7 – 25 dk.

Grade 8 – 30 dk.

Diploma Sınavları; ALCM, LLCM, FLCM ortalama 60 dakikadır.

Genel Bilgiler

Tüm kayıt işlemlerinin, kurumsal ve bireysel müracaatların bitiminden sonra sınavların yapılacağı takvim, Melisa Karan Sanat Merkezi’nin internet sitesinde ilan edilir.

Sınava katılan kurumlar Melisa Karan Sanat Merkezi’nin belirlediği sınav tarih ve zaman bilgilerini kendi internet sitesinde ilan eder.

Sınav gününde, belirlenen sınav merkezinde zamanında bulunmayan adaylar sınava katılma haklarını kaybetmiş sayılırlar. Adayların sınav harcı iade edilmez.

Uygulama sınavları sabah 09.00 akşam 17.30 saatleri arasında yapılır. Adaylar sınav saatlerine uymak zorundadır, bu konuda mazeret kabul edilmez.

Sınava hazırlanan öğrenci veya öğretmenlerin fotokopi doküman kullanmaları kesinlikle yasaktır. Fotokopi ile sınava gelen adaylar sınava alınmaz.

LCM sınavlarında İngiltere’den gelen komisyonun dışında sınav salonunda sadece çevirmen bulunabilir.

Sınav zaman çizelgesi, kayıt süreci biter bitmez oluşturulmaya başlanır. Kişisel istekler 1 Mart’a kadar merkeze bildirilmeli ya da başvuru formunda belirtilmelidir.

Rapor verildiği takdirde, sağlık sebebi ile öğrencinin katılamayacağı sınav hakkı bir sene sonraki tarihe ertelenebilecektir. Öğrenci aynı seviyeye girecek ise o yıl ki sınav ücretinin yarısını ödemeyi kabul eder.

Olağan üstü durumlarda İngiltere sınavları süresiz erteleme hakkına sahiptir. (savaş ortamı – afet durumu vs) Para iadesi yapılmayacaktır

Sınav sonuçları, sınavların son gününü takiben 2 ay içerisinde Melisa Karan Sanat Merkezi’nin internet sitesinde ilan edilir.

Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir.

0 – 64 puan Başarısız

65-74 puan Geçer

75- 84 puan İyi

85- 100 puan Çok iyi
ALCM, LLCM, FLCM için geçer not en az 75’dir.